Latvijas Hipno-Psihoterapijas Biedrība

Hipnopsihoterapijas Būtība

Hipnopsihoterapija ir senākā psihoterapijas metode, kuras aktualitāte un efektivitāte ir nozīmīga un neaizstājama arī mūsu dienās. Hipnopsihoterapijas pamatlicēji un pilnīgotāji ir F. Mesmers, Paracelzs, Z. Freids, A. Vaicenhofers, E. Hilgards, I. Pavlovs, V. Behterjevs, K. G. Jungs, M. Eriksons, V. Kandiba, Ž. Bekio. Latvijā hipnopsihoterapijas attīstībā nozīmīgu ieguldījumu devis Medicīnas zinātņu doktors ārsts Jānis Zālītis. Lielbritānijā, Francijā, Itālijā, Krievijā, ASV un arī Latvijā praktizējoši psihoterapeiti publicējuši pētījumus par transa psihodinamisko būtību, uzsverot, ka transa fenomeni ir fundamentāli procesi, kuros dzimst psiholoģiskā pieredze.

Hipnopsihoterapijas vēsture saistāma ar cilvēces attīstības pirmsākumiem. Hipnopsihoterapijas pamatinstruments ir hipnoze, savukārt hipnozes pamatelements ir transs. Hipnoze tika izmantota jau Senajā Ēģipte, Grieķijā un Sīrijā.

Hipnopsihoterapijā, ar hipnotiskā transā veiktu intervenci aktivizējot zemapziņas procesus, tiek ierosinātas pārmaiņas apziņā, izmantojot cilvēka pašresursus. Hipnoterapijā izmanto tādus psiholoģiskos fenomenus kā disociācija, asociācijas, sublimācija, tēlu un simbolu analīze, metaforas, suģestija, kā arī regresija.

Psihes neapzinātā daļā ir ierakstīta visa cilvēka attīstība no viņa ieņemšanas brīža, problēmu vēsture, to cēloņi, attīstība un pašreizējais rezultāts, kas izpaužas kā konkrēta problēma. Neapzinātie procesi zina adekvātu risinājumu problēmas transformācijai un novēršanai. Psihoterapeitiskais process nenotiek apzinātā līmenī, bet izpaužas pozitīvi turpmāk cilvēka dzīvē.

Pretstatā daudziem citiem psihoterapijas veidiem hipnopsihoterapija tiek uzskatīta par īslaika terapijas formu, kurā vēlamām pārmaiņām jābūt redzamām jau pēc dažiem seansiem. Hipnopsihoterapeitiskais process var notikt neapzinātā individuālā intrapersonālā plānā, gan arī analītiskā līmenī. Hipnopsihoterapiju lieto individuāli, darbā ar grupām vai pāros.

Hipnotiskās empātijas saskarsmes pamatā ir pārnese (transference), kas iedarbina pacientā psihodinamiku un sublimē viņu garīgai izaugsmei un radošai atjaunotnei. Transs aktivizē jaunrades potenciālu cilvēka veselībai drošā ceļā. Hipnopsihoterapija 21. gadsimtā kļuvusi par vienu no pasaulē atzītām psihoterapijas metodēm.

Pec literaturas apkopojuma sagatavoja:
A.Dombrovskis, E.Skrodelis,I.Savicka,
A.Tula - Rijkure, D.Rolava

 

 

Autors: Aivis Dombrovskis 2015-04-20 14:57:01 (2 komentāri)

Komentāri

Komentāra pievienošanas forma
<2011-02-22 14:15:56> Aivis: Kto za eto budjet platitj?
<2011-02-22 09:10:40> Светлана: Я считаю, что вполне можно сделать и на русском языке вариант сайта. И желательно не менять пропорции наших фотографий :).
Dragonfly WEBWORKS | Smartfly v0.9 2010.01 | Uzģenerēta 0.0089099407196045 sekundēs